Futbolas iki koronaviruso: didžiausi ir aršiausi pasaulio derbiai

„Labai keistas jausmas. Prie visko gali priprasti, bet mes visi tikimės, kad neteks taip žaisti ilgai. Tai nėra tikrasis sportas“, – po vienų pirmųjų rungtynių Anglijos „Premier“ lygoje, žaistų tuščiame stadione, be žiūrovų, sakė „Manchester United“ saugas Nemanja Matičius. 

Serbas, kaip ir turbūt visi likę pasaulio futbolininkai, yra dėkingi savo komandos sirgaliams už nuolatinį palaikymą. Bet COVID-19 pandemija šią gilia tradiciją apvertė aukštyn kojomis. Kol pasaulis buvo sustingęs per pirmąjį karantiną, futbolo rungtynės vyko toliau, tačiau stadione aidėjo nebe daugiatūkstantinės sirgalių armijos, o pačių žaidėjų balsai.

Kone kiekvienas apie naują realybę – rungtynes tuščiuose stadione – kalbėjęs futbolininkas pripažino, kad tai iš esmės naikina futbolo grožį, nebeleidžia juo taip stipriai mėgautis net ir patiems žaidėjams.

Po kurio laiko pasaulis rado būdų, kaip kovoti su sparčiai plintančia liga. Daugumoje pasaulio stadionų ilgam stojusią tylą vėl pakeitė palaikymo šūksniai. Sirgaliai, vedami azarto, grįžo pas savo komandas.

Vis dėlto, nauja koronaviruso atmaina Omicron dar kartą stipriai sujaukė sporto pasaulį. Futbolas, kaip ir visos likusios sporto šakos, žengia koja kojon su šių dienų realybe, bando prisitaikyti prie kone kasdien besikeičiančios situacijos, žvalgosi į sveikatos apsaugos atstovų nurodymus.

Bet palaikymas niekur nedingta. Sirgaliai – vis dar tokia pati svarbi futbolo dalis, kokia buvo iki šiol. Ištikimiausi komandų gerbėjai randa būdų, kaip išreikšti palaikymą savo dievukams net ir tais atvejais, kai nepatenka į stadioną.

Futbolas ir fanai

Čia, kaip ir visuose kasdieniuose politiniuose ar socialiniuose procesuose, dominuoja didieji miestai. Dažnai būtent didmiesčių komandos tarpusavyje siekia išsiaiškinti, kas yra verčiausi geriausiųjų šalyje titulo, nes pergalė prieš principinius varžovus reiškia kur kas daugiau, nei 3 iškovotus taškus.

Tačiau kas nutinka tuo atveju, kai dvi itin pajėgios šalies komandos istoriškai yra įsikūrusios to paties miesto teritorijoje?

Siūlome susipažinti su pačiais įspūdingiausiais ir pavojingiausiais pasaulio futbolo derbiais, kuriems futbolininkai ir aistruoliai pradeda ruoštis net kelios savaitės prieš dvikovos dieną.

Londonas

„Tottenham Hotspur“ – „Arsenal“. Šiaurės Londono derbis ypatingais ir pavojingais „Ultro” sirgaliais neišsiskiria, tačiau žinant, kiek anglams reiškia futbolas, šis derbis tampa bene svarbiausiu savaitės įvykiu visoje šalyje ir pritraukia dešimtmilijonines auditorijas.

„Aš nekenčiu visko, kas telpa žodyje „Arsenal“. Noriu, kad jie pralaimėtų viską, ką įmanoma pralaimėti. Nekenčiu ir spalvų ir paties stadiono ir, žinoma, jų demonstruojamo žaidimo“, – kalba ilgametis „Tottenham“ fanas.

Komandų priešpriešą keliskart istoriškai tik dar labiau padidino patys futbolininkai, perėję iš vieno šiaurės Londono klubo į kitą.

„Sunku apie tai kalbėti. Nesuprantu, kaip taip galima pasielgti. Ko gero ir jie patys to nesupranta“, – istorines komandų peripetijas komentavo vienas aistruolis.

Tiesa, šis derbis – tik vienas iš bent 6 galimų skirtingų derbių Londono mieste. Kodėl jis laikomas geriausiu?

„Tai yra nesuvokiamas jausmas. Tai ypatinga. Žaisti Šiaurės Londono derbyje… yra nepakartojama“, – sakė buvęs „Tottenham Hotspur“ komandos gynėjas Janas Vertonghenas.

Komandos ir jų gerbėjai šiam derbyje grumiasi dėl to, kam iš tikrųjų priklauso Šiaurės Londonas. Šiuo metu, pasak lažybininkų, abi komandos demonstruoja labai apylygį žaidimą.

Sudomino? Tuomet daugiau informacijos apie šį futbolo derbį gali rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=nbHK9Z8tFYw&feature=emb_title

Ispanija

„Real Madrid“ – „Barcelona“. Nors šios komandos yra iš skirtingų Ispanijos miestų – Madrido ir Barselonos – ši dvikova jaukelis dešimtmečius vadinama derbiu. Jame susitinka dvi stipriausios Ispanijos ir, galbūt, pasaulio komandos.

Komandų priešprieša kilo dar šalies kariuomenės vadovo Francisco Franco laikais. Jis, „Barcelona“ gerbėjų teigimu, uždraudė visoms Ispanijos komandoms pasirašyti sutartis su kitataučiais.

F. Franco norėjo, kad visose ekipose rungtyniautų vien ispanai, tačiau Madrido „Real“ komandai buvo leista tartis ir su pajėgiais kitų šalių žaidėjais. Tai kaip reikiant supykdė jau tuo metu aukštą lygį demonstravusios „Barcelona“ sirgalius.

„Tas vyrukas buvo šunsnukis. Jis buvo „Real“ fanas ir leido daryti sau ką nori. Taip negalėjo būti, todėl turėjome juos įveikti“, – komentavo vienas katalonų klubo gerbėjas.

Tiesa, komandas skiria ir dar vienas itin svarbus rodiklis. Madridas ir Ispanija bei Barselona ir Katalonija. Istoriškai susiklostė taip, kad Barselona yra Katalonijos, o Madridas – Ispanijos sostinė. Negana to, šios dvi komandos nuolat išlaiko vieną didžiausių biudžetų visame pasaulyje ir sugeba išlaikyti tokius žaidėjus kaip Karimas Benzema, Edenas Hazardas, Gerrardas Pique ar Marco Asensio.

Abiejų komandų stadionai talpina daugiau nei 80 tūkstančių gerbėjų, tad belieka įsivaizduoti, kokią atmosferą jie sukuria.

„Nepraleidžiame nei vienų rungtynių. Net ir tada, kai būname namie“, – sakė iš Tanzanijos atvykę aistruoliai.

Šiame sezone lažybininkai prognozuoja, jog „Real Madrid” turėtų laimėti aukščiausią Ispanijos futbolo lygą.

Sudomino? Tuomet daugiau informacijos apie šį futbolo derbį gali rasti čia:  https://www.youtube.com/watch?v=4STIigLoZ1o&feature=emb_title

Belgradas

„Partizan“ – „Crvena Zvezda“. Serbijos sostinės derbis laikomas vienu pavojingiausių derbių pasaulyje, o komandų sirgaliai prieš kiekvienos dvikovos pradžią masiškai patenka į policijos pareigūnų „globą“ ir, dažnu atveju, vėliau net nebūna įleidžiami į stadioną.

„Rungtynių dieną gyvenimas sustoja ne tik mieste. Jis sustoja visoje šalyje. Visi nekantriai laukia dvikovos pradžios.

Pats derbis prasideda, ko gero, dar savaitė prieš. Gali tai jausti tiesiog eidamas miesto gatvėmis. Ta atmosfera, tas jausmas… Tiesiog nepakartojama“, – sako vienas „Crvena Zvezda“ trenerių Marko Nikolovski.

Tai rungtynės, kurių metu Belgrado miestas ir visa Serbija pasidalina į dvi puses: juodąją ir baltai raudoną. Milžiniška komandų priešprieša susidarė po antrojo pasaulinio karto, kuomet „Partizan“ komanda buvo „skirta“ miesto policininkams, o „Crvena Zvezda“ – kariuomenei.

Tiesa, dalis ilgamečių „Crvena Zvezda“ fanų priešinasi ir teigia, kad šios komandos atsiradimas ir plėtra buvo savotiškas pabėgimas nuo komunistinio rėžimo.

„Per ir po antrojo pasaulinio karto serbams buvo svarbu turėti erdvę, kurioje laisvai ir drąsiai gali išsirėkti, išleisti visą emocijų pliūpsnį, įrodyti kažkam, kad esi geresnis“, – sako vienas „raudonai-baltų“ aistruolis.

Įtempta dvikova beveik niekada neapsieina ir be incidentų – štai prieš trejus metus vykusių rungtynių metu svečių fanai padegė „Partizan“ stadiono kėdes ir konstrukcijas. Jų užsiliepsnojo bent keliasdešimt, o įsiaudrinusius aistruolius teko raminti gausiomis pajėgomis susirinkusiai policijai.

Sudomino? Tuomet daugiau informacijos apie šį futbolo derbį gali rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=vdj7jBT9tu0&feature=emb_title

Roma

AS „Roma“ – „Lazio“. Šis derbis, lyginant su Belgrado mūšiu, žmonėms nėra toks pavojingas, tačiau istoriškai jis – vienas svarbiausių pasaulyje. Dar B. Mussolini laikais Romoje rungtyniavo trys futbolo komandos, tačiau šalies vadovo noru, mieste turėjo likti viena stipriausia komanda.

Taip po truputį kilo milžiniška konkurencija ir priešprieša tiek tarp futbolininkų, tiek tarp jų gerbėjų.

Vis dėl to, vienos komandos Romos mieste buvo per mažai, todėl išliko dvi stipriausios. Dabartinėje Italijos aukščiausioje lygoje rungtyniaujančios „Roma“ ir „Lazio“ dažniausiai į pirmąją vietą nesitaiko, todėl, kaip teigia ištikimiausi komandų fanai, „Nesvarbu, ar komanda liks 3-oje ar 5-oje vietoje. Svarbu, kad ji turnyrą baigtų aukščiau, nei varžovai. Taip pat, jei kažkuri komanda laimi abu sezono derbius, tai jau yra didelė dovana gerbėjams“.

„Jei kas lieptų pasirinkti, ar „Roma“ laimi Italijos lygą, bet pralaimi derbį prieš „Lazio“, nežinočiau, kuris variantas geresnis“, – sako ilgametis „Roma“ fanas.

Didžiausia priešprieša tarp ekipų sirgalių kyla dėl to, kad Lazio yra Romos miesto priemestis/rajonas. „Roma“ gerbėjai teigia, kad miestas priklauso būtent jiems, o varžovai savo ruožtu siekia visiems laikams įtvirtinti – nesvarbu, ar gyveni centre, ar tolimesniame rajone, tu vis tiek esi Romos gyventojas.

Romos derbis vyksta 52 tūkstančius žmonių talpinančiame Stadio Olimpico, kurį komandų sirgaliai rungtynių metu pasidalina pusiau – į raudonųjų ir mėlynųjų puses.

Pasak lažybininkų, šiame sezone abi komandos demonstruoja labai apylygį žaidimą. Visgi, aukščiausioje Italijos futbolo lygoje šios Romos miesto komandos rikiuojasi tik 6-7 vietose. Todėl prognozių, jog kažkuri iš komandų galėtų laimėti lygą – nėra, o koeficientai, jog „Roma” ar „Lazio” galėtų laimėti lygą – išties dideli.

Sudomino? Tuomet daugiau informacijos apie šį futbolo derbį gali rasti čia: https://www.youtube.com/watch?v=Aihgok5qLQU&feature=emb_title

Stambulas

„Galatasaray“ – „Fenerbache“. Juokais sakoma, kad Turkijoje yra dvi religijos: Islamas ir futbolas. Stambulą skiria Bosforo sąsiauris, kuris kartu skiria ir šias komandas. „Galatasaray“ komanda rungtyniauja europinėje Turkijos dalyje, „Fenerbache“ – Azijos teritorijoje.

Šios dvi komandos taip pat yra seniausios Turkijos futbolo organizacijos. Bėgant laikui, šie du klubai nebepasidalino įtakos sferomis ir gerbėjais, todėl tarp komandų kilo didelis nepasitenkinimas. Štai 2013-aisiais vienas jaunasis „Fenerbache“ fanas buvo žiauriai nužudytas „Galatasaray“ gerbėjų.

Tiesa, po tokių kraupių įvykių buvo nuspręsta, kad komandų aistruoliai į išvykoje vykstančias rungtynes nebėra įleidžiami.

„Esu matęs daug derbių, tačiau šis kažkuo ypatingas. Galbūt tai dėl pačių turkų. Jus tik pažiūrėkite, kokį triukšmą jie kelia“, – džiaugėsi vienas į stadioną ketinantis žengti vyriškis.

„Galatasaray“ namų arena talpina beveik 60 tūkst. gerbėjų, „Fenerbache“ – 48 tūkst.

Štai, pavyzdžiui 2014-aisais vykusioje dvikovoje buvo parodyte net 10 geltonų ir 2 raudonos kortelės.

Sudomino? Tuomet daugiau informacijos apie šį futbolo derbį gali rasti čia:  https://www.youtube.com/watch?v=svnk3emqRmM

Patiko straipsnis? Pasidalink!