Putino sukeltas karas visiškai sunaikino Rusijos sportą: iš žemėlapio braukiami visi

2022 metų vasario 24 diena – juodžiausia diena Europoje nuo pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Vladimirui Putinui paskelbus karą visais frontais prieš Ukrainą, kiekvieną valandą žuvusiųjų nekaltų žmonių skaičius tik auga. Realybė tokia, kad Putino karas Ukrainoje naikina ne tik visą ukrainiečių tautą, vaikus, moteris ir vyrus, bet ir į šipulius daužo pačios Rusijos sportą.

Prabėgus vos kelioms valandoms po oficialaus pranešimo apie invaziją, pasipylė masiniai raginimai sportininkams, šiuo metu rungtyniaujantiems Rusijoje, nedelsiant nutraukti sutartis su klubais ir palikti šalį-okupantę.

Per kelias paras sureagavo ne tik sportininkai, bet ir sportą iš esmės valdančios kompanijos – skubos tvarka nutraukiami visi ryšiai su rėmėjais iš Rusijos, suspenduojamos ir iš turnyrų šalinamos aukščiausio meistriškumo komandos, o pačios agresorės talentingiausi atletai nebelaukiami beveik niekur.

Fanuarena.lt apžvelgia visus svarbiausius įvykius po pirmų 7 karo Ukrainoje dienų. Kokias sporto šakas ir kokius sportininkus jau stipriai palietė taikomos sankcijos ir ko galima tikėtis ateityje.

Futbolas

Futbolas neabejotinai yra pati populiariausia sporto šaka ne tik visame pasaulyje, bet ir Rusijoje. Jau antrą karo dieną pasipylė aibė pranešimų apie stipriausių klubų šalinimus iš turnyrų, jų suspendavimus neribotam laikui.

FIFA šalina Rusijos rinktines

Kol kas bene patį didžiausią smūgį rusams sudavė tarptautinė futbolo federacija FIFA. Dar 2018 metais Rusijoje vyko Pasaulio futbolo čempionatas, o prabėgus ketveriems metams Rusija yra naikinama iš tarptautinės futbolo arenos. FIFA oficialiai paskelbė, kad iš bendruomenės braukia visas Rusijos futbolo rinktines – įskaitant ir vyrų, ir moterų, ir jaunimo. Rusai nuo šiol nebegali varžytis atrankose į Europos ir pasaulio čempionatus.

UEFA šalina Rusijos klubus

Tokiu pačiu pavyzdžiu iškart pasekė ir klubinį futbolą Europoje kuruojanti asociacija UEFA. Sprendimas itin griežtas ir kategoriškas – visi rusų klubai yra šalinami iš UEFA turnyrų, tokių, kaip Čempionų lyga, Europos lyga ir UEFA Konferencijų lyga. Labiausiai šiuo atveju nukentėjo Maskvos „Spartak“ klubas – jis vienintelis iš visų Rusijos klubų dar tęsė kovą Europos lygoje. Kovo pradžioje „Spartak“ turėjo žaisti aštuntfinalio etapo rungtynes, tačiau to padaryti negalės, nes yra braukiamas iš turnyro neribotam laikui.

Nutraukiami ryšiai su „Gazprom“

Viena turtingiausių pasaulio įmonių „Gazprom“ dėl Putino agresijos taip pat nedelsiant braukiama iš futbolo žemėlapio. 15 metų „Gazprom“ buvo pagrindinis vokiečių Gelzenkircheno „Schalke“ klubo rėmėjas. Jau antrą karo dieną „Schalke“ futbolininkai į aikštę pirmą kartą žengė ant savo marškinėlių nebematydami „Gazprom“ ženklo, rungtynes laimėjo, o iškart po jų buvo oficialiai pranešta, kad „Schalke“ nutraukia sutartį su šia kompanija. Sutartį su „Gazprom“ nedelsiant nutraukė ir UEFA – sutarties sąlygos viešai nedetalizuojamos, bet skaičiuojama, kad jos vertė galėjo siekti iki 150 mln. Eurų per metus.

Ukrainiečiai futbolininkai sutinkami kaip didvyriai

Europoje šiuo metu rungtyniauja bent keli šimtai ukrainiečių futbolininkų. Keli iš jų – itin stipriuose klubuose Anglijos „Premier“ lygoje, Vokietijos „Bundesliga“, Portugalijos čempionate. Visi pastaruoju metu į aikštę žengiantis Ukrainos futbolininkai sutinkami itin triukšmingu palaikymu iš tribūnų, dažnu atveju jiems suteikiamos ir komandos kapitono pareigos, kaip kad Oleksandrui Zinchenko ar Romanui Yaremchukui.

Krepšinis

Nors krepšinis Rusijoje toli gražu nėra toks populiarus sportas kaip futbolas, sankcijų šioje sferoje sulaukta ne ką mažesnių.

FIBA suspenduoja visas rusų rinktines

Tarptautinė krepšinio asociacija FIBA taip pat ėmėsi griežčiausių priemonių – prabėgus vos kelioms dienoms nuo karo pradžios pašalino visas Rusijos krepšinio rinktines iš tarptautinių turnyrų, tokių, kaip atrankos į pasaulio ir Europos čempionatai. Tai galioja visoms rinktinėms, tiek vyrų, tiek moterų, tiek jaunimo. Tai kartu reiškia, kad artimiausiu metu jokiuose čempionatuose Rusijos nacionalinių komandų nematysime.

Eurolyga suspenduoja visus rusų klubus

Ilgokai dvejojusi dėl šio sprendimo, Eurolyga galiausiai žengė tvirtą žingsnį ir atsiribojo nuo rusų klubų savo turnyre. Eurolyga posėdžio metu nusprendė, kad neribotam laikui suspenduojami visi trys Eurolygoje žaidžiantys Rusijos klubai: Maskvos CSKA, Sankt Peterburgo „Zenit“ ir Kazanės UNIKS. Toks sprendimas iškart nubloškia šias rusų komandas į turnyro lentelės apačią – nežinia, ar rusų klubai sužais dar bent vienerias rungtynes šį sezoną ir ar apskritai tęs kovas Eurolygoje kitais metais.

Išvyksta lietuviai

Eurolygos sprendimas suspenduoti rusų klubus stipriai paveikė ir Lietuvos krepšininkus. Marius Grigonis buvo priverstas palikti Maskvos CSKA – kol kas nėra aišku, ar sutartis jau nutraukta, ar tik įšaldyta, tačiau aišku viena, kad lietuvis Maskvoje artimiausiu metu nerungtyniaus. Dar anksčiau už M. Grigonį, ryšius nutraukė ir į Lietuvą grįžo „Zenit“ klube rungtyniaujantis Mindaugas Kuzminskas. Kiti trys lietuviai taip pat nusprendė nedelsiant grįžti namo ir nebeatstovauti rusų klubui, tiesa, nežaidžiančiam Eurolygoje – Permės „Parma“. Permės ekipą paliko treneris Kazys Maksvytis ir krepšininkai Adas Juškevičius bei Eigirdas Žukauskas.

Ledo ritulys

Antra pagal populiarumą sporto šaka Rusijoje ir, kaip sako daugelis sporto ekspertų, viena pagrindinių propagandos priemonių šalyje – ledo ritulys. Lygiai taip pat, kaip futbolo ir krepšinio organizacijos, nedelsiant nuo rusų nusisuko ir ledo ritulio bendruomenė.

Šalinimai iš stipriausių turnyrų

Vienbalsiu sprendimu Rusijos ledo rituliui smūgį sudavė tarptautinė ledo ritulio federacija IIHF. Buvo nuspręsta, kad visos Rusijos rinktinės yra šalinamos iš tarptautinių turnyrų, tokių, kaip Europos ir pasaulio čempionatai. Iš Rusijos taip pat atimamas kitais metais turėjęs vykti Europos jaunimo čempionatas.

Klubus palieka legionieriai

Reaguodami į agresorės veiksmus ir vieną po kitos besiritančias sankcijas, stipriausias Rusijos ledo ritulio komandas masiškai pradėjo palikti legionieriai – slovakai, norvegai, vokiečiai ir kiti. Neaišku, ar sutartys yra nutrauktos, ar žaidėjai paliko klubus savavališkai ir lauks tolimesnių sprendimų iš klubų.

Kiti sportai

Olimpiados

Kol kas olimpiniame sporte – skeveldros ir neaiškumai. Kol vieni siūlo šalinti rusus, kiti juos atvirkščiai priima į varžybas.

Pekino žiemos Paralimpinės žaidynės

Prabėgus mažiau nei dviem savaitėms nuo karo pradžios, kovo 4 dieną, Pekine prasideda žiemos Paralimpinėse žaidynės. Jose dalyvauti negalės Rusijos ir Baltarusijos sportininkai. Tarptautinis paralimpinis komitetas gavo oficialų laišką iš Lietuvos, Latvijos, Lenkijos, Estijos ir visų šešių Skandinavijos šalių su raginimu nedelsiant šalinti šalių-okupančių sportininkus, tačiau tokio drastiško sprendimo iš pradžių nepriėmė. Buvo skelbiama, kad visi rusų ir baltarusių sportininkai žaidynėse bus kaip neutralūs dalyviai – jų iškovoti apdovanojimai nebus įtraukiami į bendrą medalių lentelę, sportininkai neišgirs savo himnų ir nematys vėliavų. Vis dėlto, sulaukus didelės pasipiktinimo bangos, Tarptautinis paralimpinis komitetas nusprendė šalinti rusų ir baltarusių sportininkus.

Tarptautinis olimpinis komitetas

Savo ruožtu reaguodamas į įvykius Ukrainoje Tarptautinis olimpinis komitetas išplatino pranešimą, kuriame kreipėsi į visų šalių komitetus su raginimu suspenduoti rusų ir baltarusių atletus būsimose olimpinėse žaidynėse. Kokioje stadijoje šis procesas – kol kas nėra aišku.

Plaukimas

Kol beveik visas sporto pasaulis nuo Rusijos nusisuka, tarptautinė plaukimo federacija FINA vis dar tyli.

FINA abejingumas

Visus pasaulio plaukikus vienijanti FINA kol kas nepareiškė jokių rimtesnių sankcijų rusų ir baltarusių sportininkams. Buvo nuspręsta, kad artimiausios varžybos Rusijoje negali būti rengiamos, tačiau jokių rusų ir baltarusių plaukikų šalinimų kol kas nėra. Reaguodama į tokį FINA abejingumą, atvirą laišką tviteryje išplatino Londono olimpinė čempionė Rūta Meilutytė.

„Tikiuosi, kad FINA parodys stiprią ir aiškią poziciją. Tai nėra laikas, kai galima likti „politiškai neutraliam“. Putinas pradėjo karą Ukrainoje. Reikia uždrausti rusams varžytis. Jeigu jų smegenys nėra išplautos Putino propagandos – jie supras“, – „Twitter“ rašė R. Meilutytė.

Kas toliau

Taigi, Rusijos sportas iš esmės byra į šipulius ir tik laiko klausimas, kada sankcijas rusų ir baltarusių sportininkams paskirs ir visos likusios sporto šakų federacijos.

Vienokių ar kitokių nuobaudų dėl Rusijos karo Ukrainoje jau sulaukta: „Formulės 1“, 3×3 krepšinio, irklavimo, beisbolo, orientavimosi, buriavimo, tinklinio, mažojo futbolo, tinklinio, lengvosios atletikos, regbio, šiuolaikinės penkiakovės, biatlono, slidinėjimo, čiuožimo, buriavimo, badmintono, triatlono, stalo teniso, žolės riedulio, šaudymo, rankinio, fechtavimo, banglenčių sporto, laipiojimo, šaudymo iš lando, dviračių sporto, autosporto, bobslėaus ir dziudo sporto šakų bendruomenėse.

Patiko straipsnis? Pasidalink!