Sirgalių mirtys, skandalingas teisėjavimas ir visiškas fiasko – kas vyksta su futbolu Afrikoje?

Afrikos futbolo čempionatas nesiliauja stebinęs. Link kulminacijos artėjančios pirmenybės nuo pat pirmos dienos sukaustė pasaulio dėmesį. Tiesa, toli gražu ne dėl gražaus futbolo ar žvaigždžių spindesio. Atvirkščiai – Kamerūne vykstanti Afrikos Nacijų Taurė patiria rimtą fiasko, nusėtą net žmonių gyvybėmis.

Mirė aštuoni sirgaliai

Futbolo čempionatas Afrikoje – vienas laukiamiausių sporto įvykių. Šįkart pirmenybių organizavimas patikėtas Kamerūnui, tačiau su savosiomis užduotimis ši šalis tvarkosi itin sunkiai. Bene pats pagrindinis organizatorių prioritetas buvo saugumas, o jo užtikrinti nepavyko. Organizatorių klaidos ir sirgalių neatsakingumas pareikalavo jau mažiausiai aštuonių aukų. Šis skaičius dar gali išaugti.

Kamerūno rinktinė aštuntfinalyje stojo į kovą su sensacingai į kitą etapą patekusia Komorų salų nacionaline komanda. Rungtynės vyko didžiausiame sostinės Jaundės stadione. Jame planuota sutalpinti 48 tūkstančius sirgalių. Likus maždaug valandai iki dvikovos pradžios tapo aišku, kad norinčių patekti į stadiono vidų bus kur kas daugiau.

Kuo labiau artėjo rungtynės, tuo daugiau žmonių įvairiausiais būdais brovėsi tribūnų link. Milžiniškai miniai stadiono apylinkėse vietos policija pasiuntė žinią: „Vartai nuo šiol uždaromi. Į vidų pateksite geriausiu atveju po pirmojo kėlinio“. Bet pareigūnus išgirdo tik pirmose grūsties eilėse stovėję sirgaliai – likusi didelė dalis ėmė stumti žmones į priekį. Įėjimo vartai jau buvo uždaryti, todėl stumiami ir spaudžiami žmonės atsirėmė būtent į juos. Sirgaliai vienas po kito ėmė griūti ant žemės ir buvo sutrypti.

Į įvykio vietą atskubėję greitosios pagalbos medikai nukentėjusiems padėti nebesėjo. Kamerūno valdžia patvirtino dar liūdnesnį faktą – aštuoni žmonės mirė greitosios pagalbos automobiliuose, nes važiuodami į ligoninę visi jie pateko į didelį kamštį.

Be aštuonių žuvusių dar stipriai nukentėjo apie 40 žmonių. Jaundės miesto ligoninės nebuvo pasiruošusios tokiam nukentėjusiųjų antplūdžiui, todėl dėl gyvybės kovojantys sirgaliai buvo suguldyti tiesiog ant ligoninės grindų. Skelbiama, kad keliolika žmonių yra kritinės būklės – jų gyvybei vis dar gresia didelis pavojus.

Kamerūnas vėl (ne)spėjo

Saugumo neužtikrinimas jau pareikalavo aukų, todėl pasaulis tarsi vienu balsu klausia: „Kodėl tai vyksta būtent čia?“. Ne ką mažiau įdomi ir čempionato atvykimo į Kamerūną istoriją.

Afrikos Nacijų taurė Kamerūne turėjo vykti jau prieš dvejus metus. 2019 metais, artėjant pirmenybių startui, tapo akivaizdu, kad Kamerūnas tiesiog nespės jam pasiruošti. Priežastis paprasta, bet šiuolaikiniame pasaulyje sunkiai suprantama – šalis nespėjo pastatyti stadionų.

Kamerūne kilo didelis korupcijos skandalas – ilgai buvo ieškomi kalti valdžios atstovai, o jie savo ruožtu kaltino vėlavusias statybų bendroves bei kitas aplinkybes. Kol vieni kaltino kitus, čempionatas turėjo rasti naujus šeimininkus. Precedentų neturinčiu atveju pirmenybes rengti sutiko Egiptas.

Egipte čempionatas praėjo be didesnių incidentų – stadionų buvo pakankamai, taip pat buvo užtikrintas dalyvių bei žiūrovų saugumas. Pirmenybes Egipte laimėjo Alžyro nacionalinė komanda.

Tušti stadionai

Afrikos čempionatas niekada negarsėjo milžinišku žiūrovų skaičiumi stadionuose, ypač grupių etapo varžybose. Dažnu atveju stadionai būdavo užpildyti bent 50 procentų tik nuo atkrintamųjų etapo. Ne išimtis ir šių metų pirmenybės. Grupių etapo rungtynės vyko pustuščiuose stadionuose. Žiūrovų skaičių tribūnose be abejonės lemia ir ribojimai dėl COVID-19, bet kol kas buvo vos trejos rungtynės, kuriose šie ribojimai įgavo realią prasmę – visose jose žaidė šeimininkai. Kamerūno futbolininkai. Kamerūno valdžia nusprendė, kad iš viso stadionai dėl koronaviruso pandemijos gali būti užpildyti iki 60 proc., o tais atvejais, kai žaidžia pats Kamerūnas – leidžiama riba yra 80 proc. Vis dėlto, kol kas nė viena kita dvikova be paties Kamerūno nepritraukė didesnio nei 50 proc. lankomumo.

Palyginimui, 2019 metų čempionate Egipte iš viso apsilankė 943 tūkstančiai sirgalių (vidutiniškai po 18 tūkst. – aut.). Panašu, kad Kamerūnui tokių skaičių nepavyks pasiekti net ir tuo atveju, jei Kamerūno rinktinė nužygiuotų iki pat finalo.

Skandalingas teisėjavimas

Malio vyrų futbolo rinktinė | Nuotr. MLF

Rimtas skandalas iš čempionato per visą pasaulį nuaidėjo jau pačioje turnyro pradžioje. Ketvirtą pirmenybių dieną įvyko vienas didžiausių visų laikų teisėjavimo nesusipratimų. Tuniso ir Malio rungtynes teisėjas net du kartus nusprendė baigti nesužaidus pilnų 90 minučių.

Tuniso ir Malio akistata tikrai nuguls futbolo istorijoje, kaip vienas keisčiausių vakarų visų laikų čempionatuose. Malio rinktinė buvo priekyje 1:0, laikrodis mušė 86 minutę, o teisėjas iš Zambijos Janny Sikazwe netikėtai nusprendė baigti rungtynes.

Stadione nuaidėjo rungtynių pabaigą skelbiantis teisėjo švilpukas ir iškart įsivyravo chaosas – Tuniso delegacija griebėsi už galvų, negalėjo patikėti tokiu arbitro sprendimu. Stiprią nepasitenkinimo ir kritikos laviną sugėręs J. Sikazwe suprato suklydęs, atsiprašė komandų ir pats paprašė dvikovą pratęsti.

Vos po minutės tas pats J. Sikazwe iš kišenės išsitraukė tiesioginę raudoną kortelę. Už pražangą teisėjas iš aikštės išvarė vos šešias minutes joje praleidusį 20-metį Malio rinktinės žaidėją El Bilal Toure. Raudona kortelė taip pat sukėlė emocijų pliūpsnį – mat jaunas futbolininkas kovojo dėl kamuolio ir netyčia lietė varžovo koją.

Bet teisėjo spektaklis ties čia nesibaigė. 86 minutę pirmą kartą pabaigęs rungtynes, arbitras nusprendė jas anksčiau laiko baigti ir dar kartą. Šįkart švilpukas nuaidėjo, kai rungtynių laikrodis rodė 89:45 minutės. Tuniso rinktinė kaipmat užsipuolė teisėją ir reikalavo jo pasiteisinti, o visų pirma, pratęsti rungtynes ir skirti papildomo laiko. Vis dėlto, po šio sprendimo abi komandos iškeliavo į rūbinę. Teisėjų brigada suprato suklydusi ir antrą kartą, todėl po 25 minučių pasiūlė komandoms grįžti į aikštę ir sužaisti likusias minutes. Vis dėlto, Tuniso rinktinė šios „paslaugos“ atsisakė ir rungtynių nebetęsė.

Sumaišytas himnas

Be kuriozų šiose pirmenybėse neapsiėjo ir už sklandžią transliaciją atsakingi žmonės. Savų klaidų pridarė rungtynėse tarp Gambijos ir Mauritanijos dirbę specialistai. Grupių etapo rungtynėse abiejų komandų žaidėjai, kaip įprasta, išsirikiavo į vieną liniją ir laukė savo šalių nacionalinių himnų. Vis dėlto, savo himno sulaukė tik Gambijos futbolininkai.

Kai atėjo eilė sugroti Mauritanijos himną, žaidėjams vėl beliko dairytis vieniems į kitus, griebtis už galvų ir patirti gėdą prieš visą žemyną. Organizatoriams Mauritanijos himno nepavyko paleisti net iš trijų skirtingų bandymų. Iš pradžių buvo pradėtas groti kitos šalies himnas, vėliau, po pauzės, pakartotas neteisingas himnas, o trečią kartą įrašas tiesiog ėmė strigti, kol galiausiai buvo išjungtas.

Mauritanijos futbolininkams teko pradėti rungtynes taip ir neišgirdus savo šalies himno. Dvikovą Mauritanijos vienuolikė pralaimėjo 0:1, o pasirodymą čempionate baigė taip ir nepelnę įvarčių – paskutinėje F grupės vietoje.

Milžinų fiasko

Su čempionato organizatoriais tai nesusiję, tačiau šiose pirmenybėse iš tolimesnės kovos vienas po kito pasitraukė bene patys ryškiausi favoritai. Štai jau po grupių etapo tapo aišku, kad Afrika turės naujus čempionus. E grupėje sensacingai paskutinę vietą užėmė nė vienos pergalės nepasiekusi Alžyro rinktinė.

Ilgamečiai pasaulio čempionatų dalyviai ir viena pajėgiausių Afrikos žemyno futbolo šalių Gana taip pat iškrito dar grupių etape. Ganos futbolininkai per trejas rungtynes iškovojo vos vieną tašką, kai lygiosiomis 1:1 sužaidė su Gabonu.

Aštuntfinalio etape sensacingai pasirodymą baigė ir vieną stipriausių sudėčių čempionate turėjusi Nigerijos rinktinė. Nigerijos žygį sustabdė pralaimėjimas 0:1 prieš Tunisą.

Kas toliau?

Šios pirmenybės Kamerūne neabejotinai sukaustė visos futbolo bendruomenės dėmesį – tokių organizatorių klaidų, teisėjų neįprastų sprendimų ir netgi žūtimis pasibaigusių incidentų praleisti pro akis neįmanoma. O kuo pirmenybės dar gali nustebinti?

Čempionate nuostabią pasaką kuria Burkina Faso rinktinė. Šios mažytės Afrikos šalies nacionalinė komanda aštuntfinalyje po vienuolikos metrų baudinių serijos palaužė Gaboną ir pirmą kartą istorijoje pateko į ketvirtfinalio etapą. Dėl vietos tarp keturių geriausių Afrikos komandų dabar Burkina Fasas kausis su Tunisu.

Ryškiausiais turnyro favoritais po Alžyro, Ganos ir Nigerijos pasitraukimo yra laikomas šeimininkas – Kamerūnas. Futbolo ekspertai kalba, kad šiuo metu pirmenybėse Kamerūno rinktinė neturi sau lygių, todėl gali būti, kad čempionais taps turnyrą rengianti rinktinė – tai itin retas atvejis.

Rezultatyviausiu čempionato žaidėju turėtų tapti Kamerūno puolėjas Vincentas Aboubakaras. Saudo Arabijos aukščiausioje lygoje žaidžiantis puolėjas savo sąskaitoje turi jau šešis įvarčius. Artimiausi varžovai dėl šio titulo turi viso labo po du įvarčius (po grupių etapo – aut.).

Įdomu ir tai, kaip Kamerūno valdžia reaguos į aštuonių aukų pareikalavusį incidentą sostinėje. Gali būti, kad iš savo pareigų turės trauktis šalies policijos pajėgų vadovas.

2023 metais čempionatas vyks Dramblio Kaulo Krante.

Share your love